Гръцката махала или Гръцки квартал е най-старата част на съвременна Варна. Преди Освобождението там живеят предимно гърци. В квартала са се намирали и първите дипломатически представителства не само в града, но и в цяла България. Границите на района се определят от бул. „Приморски“, ул. „Преслав“, ул. „Св. Климент“ и ул. „Хан Аспарух“. Кварталът граничи с ЖП гарата, Морската градина, Фестивалния комплекс и бул. „Княз Борис I“.
В квартала са намерени останките на множество римски и гръцки сгради от древността, най-известните от които са термите. Те са най-голямата антична постройка, открита до днес у нас.
Архитектура
Строителството в района е предимно старо тухлено – къщи и нискоетажни жилищни кооперации. Голяма част от сградите носят архитектурния облик на Стара Варна и представляват Паметници на културата. Има и новопостроени жилищни сгради. Днес кварталът е сред най-скъпите във Варна и в България.
Инфраструктура
В гръцката махала се намират сградите на Българския морски флот, Адмиралтейството на Военноморския флот на Българската армия, Музеят на медицината, Етнографският музей, църквата „Св. Богородица“, известна със своята Чудотворна икона, Областна дирекция на полицията – Варна, арменската църква, Музеят за история на Варна, църквата „Свети Атанасий“, ОД на МВР, множество морски и др. фирми, плувен комплекс, хотели, Колежът по туризъм, Музикалното училище, СОУ „Климент Охридски“, пл. „Екзарх Йосиф“ (Шишковата градинка), пощенски клон, медицински център, магазин от веригата „Office1Superstore“, пазарче за плодове и зеленчуци.